ثبت مشاور

حمام قلعه یکی از دیدنی های همدان

تاریخ : 1396.06.15
نظرات : 0

توریست کینگ : شهر همدان جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی دارد، این بار می خواهیم به سراغ یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی اش برویم: حمام تاریخی قلعه. معماری تماشایی و زیبای این حمام، تاریخ دوستان زیادی را به اینجا می کشاند تا از این بنای تاریخی دیدن کنند. 

 

 

ماساژ باران همدان

 

اگر بخواهید درباره ی تعدادی از زیباترین حمام های تاریخی ایران حرف بزنید حتما حمام قلعه ی همدان یک پای  ماجراست! اینکه می گوییم حمام تاریخی منظورمان گذشته های خیلی خیلی دور نیست چون به احتمال خیلی زیاد حمام در سال های پایانی دوره ی قاجار درست شده است. البته فکر نکنید هنوز هم کسانی هستند که در اینجا حمام می گیرند چون این حمام هم مثل خیلی از حمام های تاریخی دیگر ایران کاربری خودش را عوض کرده! و با یک سری نوسازی ها و مرمت هایی که در سال های گذشته روی در و دیوارش انجام شده تبدیل به موزه ای زیبا شده است.

اگر در همدان به محله ی قدیمی قلعه بروید در خیابان شریعتی چشمتان به دیدن این حمام روشن می شود. در همین محله خیلی از قدیمی ها روزهایی را به یاد دارند که برای نظافت و بهداشت به اینجا می رفتند. در بازدید ز این حمام  بعد از اینکه از هشتی ورودی به داخل حمام آمدید مجسمه ای را در کنار ورودی می بینید که در حال شبیه سازی کسی است که در گذشته همین جا می نشست و از مردم پول می گرفت! از کنار مجسمه که رد شدید اول به حمام سرد و بعد هم به حمام گرم برمی خورید. در همه جای حمام ترکیبی از معماری ایرانی و اسلامی به کار رفته که فضایی دیدنی را به وجود آورده است. در حمام ۴ ستون سنگی هست و سقف طاق نماهایی زیبا دارد که همه و همه معماری ناب قدیمی ایران را نشان می دهند. اگر این حمام را با دیگر حمام های سنتی استان مقایسه کنید می بینید که معماری و ساختار این حمام چیز دیگریست!

مجسمه ی جلوی در ورودی، تنها مجسمه ی این حمام نیست و به غیر از آن مجسمه های دیگری هم در موزه ی حمام هستند که با دیدن آن ها فکر می کنید واقعا در حمامی واقعی هستید و با افراد قدیمی سروکار دارید. در این حمام تعدادی رگ زنی اتفاق افتاده که این اتفاق در قالب مجسمه به نمایش در آمده است. البته در یک دوره ای در اینجا سفره خانه هم بود و می توانستید بعد از دیدن موزه و حمام برای استراحت و امتحان طعم غذاهای محلی به آنجا بروید ولی انگار مدتیه که جمع شده است. موسیقی زنده ای که در این سفره خانه پخش می شد کاملا مناسب حال و هوای سنتی حمام بود و غذا خوردن را لذتبخش تر می کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

eligasht


فیلم و سریال تصادفی


دسته بندی :  موزه های ایران

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا