ثبت مشاور

موزه و نمایشگاه ایرانی با همکاری هلند

تاریخ : 1402.12.10
نظرات : 0

توریست کینگ : این موزه که «ایران – مهد تمدن» نام دارد با همکاری مشترک موزه درنتز هلند و موزه ملی ایران برپا شده و در آن حدود دویست اثر باستانی و جاودانه هنر و فرهنگ ایرانی به نمایش در آمده است.

 

موزه ایرانی هلندی

 

این موزه طی مراسم باشکوهی با حضور بیش از سیصد نفر از محققین، اساتید دانشگاه و دوستداران میراث فرهنگی بازگشایی شد و قرار است به مدت پنج ماه میزبان علاقمندان به فرهنگ، هنر و تمدن ایرانی در کشور هلند باشد.

جهانگیری طی سخنانی در مراسم افتتاحیه، برگزاری نمایشگاه تاریخ و تمدن ایران در هلند را یک ابتکار مهم و یک فعالیت فرهنگی بزرگ ارزیابی کرد که بازدید کنندگان آن را به سفری به تاریخ یکی از قدیمی ترین و جالب ترین فرهنگ ها در جهان می برد.

سفیر ایران تصریح کرد: این قبیل همکاری های فرهنگی بین ایران و هلند می تواند زمینه ساز شناخت بهتر دو ملت از یکدیگر شده و مناسبات دو کشور را مستحکمتر نماید و با توجه به این مهم، سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه تمام توان خود را جهت برگزاری این نمایشگاه بکار برد.

علیرغم چهارصد سال مناسبات دیپلماتیک بین ایران و هلند، ما به این نکته پی برده ایم که ایران و فرهنگ و تمدن ایرانی به درستی توسط مردم هلند در زمان معاصر شناخته نشده است، از این رو تصمیم گرفتیم تا ایران را در حد ممکن به مردم هلند معرفی کنیم و در نتیجه تعداد توریست های هلندی که ظرف چهارسال گذشته از ایران بازدید کرده اند افزایش قابل توجهی یافته است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین تاکید کرد: متاسفانه جهان هنوز از درگیری، تجاوز و خشونت رنج می برد و ما شاهد فقدان دوستی و صلح در برخی نقاط جهان هستیم. در این میان هیچکس نمی تواند نقش مهم روابط و مبادلات فرهنگی را در ارتقاء دوستی، ثبات و صلح و رفع سوءتفاهم ها و دشمنی ها نادیده بگیرد.

جهانگیری در پایان سخنان خود از مردم هلند و کشورهای همسایه این کشور دعوت کرد ظرف پنج ماه آینده از این نمایشگاه بازدید کنند.

طالبیان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه در این موزه حدود 200 اثر از مقاطع مختلف تاریخ ایران به نمایش در آمده است تصریح کرد: این آثار نماینده دویست هزار سال فرهنگ و تاریخ ایران است.

بدون شک ایران علاوه براینکه یکی از مراکز اصلی تمدن در غرب آسیا می باشد، تاریخ طولانی در کمک به غنای فرهنگ بشری دارد.

طالبیان همچنین با اشاره به علاقمندی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نمایشگاه آثار موزه درنتز در موزه ملی ایران، آن را فرصتی برای بازدیدکنندگان ایرانی دانست تا چشمه ای از میراث فرهنگی غنی هلند را مشاهده کنند. وی برگزاری نمایشگاه متقابل در دو کشور را گام مهمی در افزایش مناسبات فرهنگی بین ایران و هلند ارزیابی کرد.

در این مراسم همچنین قطعاتی از موسیقی اصیل ایرانی همراه با آواز خوانی محمد معتمدی یکی از هنرمندان کشورمان به اجرا در آمد که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

 

 

 

 

ایرنا

دسته بندی :  موزه های ایران

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا